Je leden a svátky máme za sebou. Podle mě je leden a únor dokonalou dobou pro projekty domácího kutilství a aktivity spojené se zútulnění domovů. Uvidíte, že vytváření útulných zákoutí ve vašem domě pomocí polštářů je vážně zábava! V tomto příspěvku se s vámi podělím o několik mých nápadů a inspirací pro útulná zákoutí. Možná se necháte inspirovat a vytvoříte si to samé i pro sebe!

Jako interiérový designér se zabývám i dekoracemi a můžu říct, že styling s polštáři je ta nejzábavnější část, kterou absolutně miluji a kterou si vždy užiju. Je úžasné vidět, jak velký rozdíl polštáře dělají a jak danou místnost rozzáří. Jeden polštář stačí k oživení – dokáže změnit styl, celkový dojem nebo dotvoří atmosféru podle ročního období. Mám pro vás dobrou zprávu – možnosti jsou neomezené! A obzvláště nyní, během zimy a nekonečných lockdownů, trávíme stále více času doma. Myslím, že je moc důležité, abychom se naučili užít si strávený čas doma naplno. Pomůže vám k tomu vytvoření útulného koutku ve vašem domě, kam se budete vždycky rádi vracet!

Když navrhuji interiéry pro své klienty, vždy navrhnu alespoň jedno útulné zákoutí, protože dodává prostoru ten správný šmrnc. Tento koutek může být vyhrazený prostor pro aktivity jako je čtení nebo pití kávy. Čtenářským koutkem může být například pohodlné křeslo, lavička nebo klidně i zem. Snídaňový koutek zase vytvoříte pomocí lavice s měkkými polštáři. Ve výsledku tento koutek můžete přizpůsobit vaší oblíbené aktivitě – pití kávy, čaje nebo třeba jako herní koutek. Možnosti jsou nekonečné! A samozřejmě, žádný koutek není úplný bez polštáře!

Nyní bych vás ráda provedla některými z mých oblíbených prostorů a interiérových projektů, abyste se mohli inspirovat a vytvořit si takový koutek i u vás doma.

1. KOUTEK V PRŮCHOZÍ KUCHYNI, KTERÝ JE DOKONALÝ NA ŠÁLEK KÁVY A PRÁCI NA LAPTOPU

Tento koutek vznikl náhodou, ale je to to nejlepší, co se této kuchyni mohlo stát! Jednalo se o projekt přeplánování a renovace kuchyně a aby bylo možné pokrýt požadavky na velké množství úložného prostoru, bylo nutné vytvořit průchozí kuchyňskou linku. Kuchyně je dlouhá a úzká, má spodní skříňky, nástěnné skříňky, pulty a další úložné prostory umístěné na obou stranách, mezi kterými je prostor na procházení.

V průchozí kuchyni není místo pro jídelní stůl, a tak jsem měla k dispozici pouze nevyužitý prostor v rohu. Rozhodla jsem se tedy použít úložnou lavici a věnovat tuto oblast čtecímu koutku, který doplní celkový vzhled prostoru. Určitě si takový kout můžete nechat udělat na zakázku, ale v tomto případě jsem použila dvě skříňky IKEA (viz odkaz níže) a nechala je trochu přizpůsobit (poznámka: bylo potřeba počítat s tím, že skříňky jsou umístěny ve vzdálenosti 5 až 10 cm od stěny, aby zbyl dostatečně hluboký prostor pro lavici o rozměrech 45-50 cm).

Kout byl doplněn černou stylovou nástěnnou lampou od House Doctor, lněným polštářem, zarámovaným obrazem a několika polštáři z The Room Accessories. Líbí se mi kombinace šedé podložky a povlaku na polštář z umělé kůže ELLE o rozměru 65x65cm. Jako menší polštář jsem použila náš povlak na polštář WHIMSICAL WHALES 50x50cm, který dodá na roztomilosti celého koutku. Ve výsledku tráví majitel v tomto koutku spoustu času nejen proto, že je hezký, ale je to perfektní místo, kde si můžete dát kávu a něco si prohlédnout na svém notebooku, který položí na malý kulatý stoleček. Velký polštář ELLE z eko kůže může jen tak stát v rohu a taky bude vypadat skvěle!

(1) Kožený povlak na polštář ELLE, 65×65 cm – The Room Accessories

(2) Bavlněný povlak na polštář WHIMSICAL WHALES, 50×50 cm – The Room Accessories

(3) 1. Varianta – dekorativní lampa – Vemzu

(3) 2. Varianta – dekorativní lampa – Vemzu

(4) Lavice – 2x kuchyňská skříňka – IKEA

(5) Úchytky na skříňku – Pretty Pegs

2. KOUTEK V ROHU POSTELE V PODKROVÍ

Jedním z míst v našem bytě v Praze je půdní prostor, který jsme v loňském roce zrekonstruovali. Je to malé, ale okouzlující místo, kde jsem vytvořila několik útulných prostor, které si užívá celá rodina. Podkroví je nízké a tak se sem klasická postel nevešla, takže jsme nakonec umístili matraci na podlahu. Abych vytvořila dojem postele kolem matrace, vytvořila jsem bílé obložení stěn z jednoduchých dřevěných prken, které jsem pak jednoduše nabarvila na bílo. To také pomohlo zakrýt malé dveře do úložného prostoru v čele postele.

Prostor si říkal o originální tapetu. Po chvíli hledání jsem se zamilovala do těchto velryb z Boras Tapetar. Vzor velryb má prostě něco do sebe! Hodí se ke všemu, dokonce třeba i k pruhované tapetě, kterou má Boras Tapetar v nabídce. Doladila jsem postel pomocí různých polštářů. Nemohla jsem si pomoct a znovu jsem použila bavlněný povlak na polštář WHIMSICAL WHALES, tentokrát v rozměru 40x65cm. Vzhledem k tomu, že podkroví má mnoho ostrých hran, přidal jsem také sadu malých kulatých zrcátek (měla jsem 3), která pomáhají zmírnit hranatý pocit z prostoru. Zrcadla nemusí být bílá – líbí se mi ta od IKEA (odkaz níže).

(1) Tapeta na zeď s motivem velryby – Boras Tapeter

(2) Kulaté zrcadlo – IKEA

(3) Umělý list, eukalypt – IKEA

(4) Bavlněný povlak na polštář WHIMSICAL WHALES, 50×50 cm – The Room Accessories

(5) Proužkované povlečení – IKEA

(6) Skleněná váza House Doctor – Vemzu

3. KOUTEK NA DOBRÉ SNÍDANĚ

Když navrhuji kuchyně pro své klienty, často zahrnuji prostor pro menší stůl, kde se může rodina shromáždit na snídani nebo jiné jídlo. Je to mnohem intimnější než velký jídelní stůl. Všechny snídaňové koutky zahrnují vestavěnou lavici s polštáři. Vzhled je velmi uklidňující, stylový a útulný. Bez polštářů by prostory nebyly tak plné a útulné!

Některé stylové snídaňové zákoutí jsou uvedeny níže:

Snídaňový kout ve venkovském stylu:

Snídaňový kout jako zakončení moderní kuchyňské linky:

Stylový a útulný koutek s obložením na zdi:

Photo: MH Creative Studio
Photo: MH Creative Studio

Musím říct, že psát o útulných místech v interiéru mě vyloženě bavilo! Pevně věřím, že vás taky a třeba jste v článku našli inspiraci. Ať už se chystáte na vytvoření nového místa na odpočinek nebo chcete jen vyšperkovat starý koutek v domě, užijte si to, bavte se a poslouchejte své srdce. Žádný interiér není kompletní, pokud nebude odpovídat vašim potřebám!

Pro více inspirace a nové kousky se podívejte na můj e-shop, Facebook a Instagram. Pokud si nejste jisti látkami a máte pocit, že je nejprve musíte vidět, neváhejte mě kontaktovat na orders@theroomaccessories.com a já vám zdarma zašlu vzorky látek, které byste rádi viděli!

Nezapomeňte, bavte se stylově a MAKE IT COZY!